Mnoho lidí v současné době řeší dilema na téma byt či dům. Když už si musí vzít hypotéku a celý život ji splácet, nevyplatí se rovnou investovat raději do domu?

Pokud se rozhodnete pro dům, nastává další dilema. Koupit si starší dům a průběžně ho rekonstruovat nebo postavit nový dům?
A když se rozhodnete postavit nový dům, dilema zdaleka nekončí. Postavíme dům svépomocí nebo si necháme provéststavbu na klíč?
stará vila v lese
A aby toho nebylo málo. O jaký typ domu vlastně máte zájem? V současné době je totiž nabídka velmi bohatá díky velkému množství technologií i stavebních materiálů.

Pro jaký typ stavby se rozhodnout? Pro tradiční dům? Dřevostavbu? Pasivní nízkoenergetický dům?  Z gruntu nechat přestavět starou usedlost? Budete mít zájem o typizovanou stavbu nebo máte zájem o něco atypického a jste rozhodnuti zaplatit si architekta?
 

Nenechte se ovlivnit módou ani společenskými požadavky

To vše je zapotřebí zvážit. Při rozhodování byste se měli řídit především tím, co se Vám líbí a co Vás oslovuje. Váš dům by měl odrážet Váš životní styl i světonázor. Určitě byste měli vzít v potaz energie, protože úspora energií přinese přínos do Vašeho rodinného rozpočtu, ale neměli byste se nechat zásadně ovlivňovat módními trendy.

Řiďte se skutečně jen tím, co se Vám líbí a co Vám vyhovuje. Dost možná je zapotřebí, abyste si položili dokonce otázku, zda skutečně toužíte po životě v rodinném domě nebo se tak rozhodujete jen proto, že se Vám to jeví jako vhodné ze společenského hlediska. V tomto případě byste se asi měl rozhodnout pro nějaký bytový nadstandard na lukrativní adrese.
osvětlený chodníček
Co byste měl také důsledně zvážit jefinancování. Hypotéka je závazek na celý život a měli byste si ji nastavit tak, abyste si nemuseli výrazně utahovat opasky. V současné době například máte dostatečné rezervy, ale počítejte s tím, že když přijde rodina, měsíční výdaje výrazně stoupnou a Vy se nemůžete ocitnout v situaci, kdy nebudete mít z čeho brát.