Jednou z rostlin, kterou začal člověk už dávno využívat ku prospěchu svého zdraví, je Paullinia nápojná (Paullinia cupana), neboli guarana. Jejími prvními konzumenty byli Indiáni kmene Guarani, kteří žili v oblasti Severní Brazílie, neboť právě z tamních pralesů tento popínavý keř pochází. Rostlina je rozšířena v celé oblasti Amazonie, ve Venezuele i jiných částech Jižní Ameriky. Indiáni údajně drtili semena rostliny, míchali je s horkou vodou nebo mlékem – tímto nápojem se prý dokáže člověk zasytit na celý den. V Brazílii si guaranu považují víc než kávu.

paullinia_cupana_kohlers_medizinal guarana

Co činí tuto rostlinu tak vyhledávanou a jaké jsou její účinky?

  • obsahuje alkaloidy, zejména kofein, který je známý svými povzbuzujícími účinky
  • stimulanty theofilin a theobromin – pomáhají uvolnit hladké svalstvo průdušek a umí lehce zvýšit krevní tlak
  • polyfenoly v guaraně působí antioxidačně – pomáhají zbavit náš organismus volných radikálů
  • guarana může prospět při redukční dietě, neboť zahání pocit hladu
  • pozor však na silný diuretický účinek – pro osoby s nemocnými ledvinami a kardiovaskulárním onemocněním není guarana vhodná; rovněž by se jí měly vyhnout těhotné a kojící ženy a děti

Guarana působí na člověka celkově – může zlepšit náš zdravotní stav jak po fyzické (zvyšuje tělesnou výkonnost), tak i po duševní stránce. Prokazatelné jsou její stimulační účinky na centrální nervovou soustavu, zahání únavu, zvyšuje soustředěnost, udržuje bdělý stav a celkově podporuje mozkovou činnost (u testovaných osob bylo zjištěno zlepšení jazykových i matematických schopností). Bio guarana tablety Naklíčeno mohou být vhodným potravinovým doplňkem i pro vás.

Guaraná_02

Guaranu je vhodné užívat při vysokém nervovém vypětí i při depresivních stavech, jejichž rozvoji zabraňuje a celkově zlepšuje náladu. Z těchto důvodů se v Jižní Americe – kromě černé kávy a čaje – pijí běžně energetické nápoje s podílem guarany. Brazilci ji také využívají coby afrodiziakum.