Rozhodli jste se zatočit s kily navíc? Jakou zvolíte cestu? Dieta, sport, keto nebo něco jiného?

Pokud půjdete cestou dieta, nezbývá vám nic jiného než si nechat sestavit jídelníček nějakým dietním specialistou, nebo si můžete stáhnout aplikaci, např. Kalorické tabulky a poctivě začít zapisovat, co vše za den sníte. Jenže ono to není o tom, zapisovat co sníte, ale začít plánovat, co sníst můžete, a hlavně v jakém množství. Správná dieta, to je hlavně rovnováha mezi bílkovinami, sacharidy, tuky a vlákninou. Budete-li pár dní poctivě počítat tyto jednotlivé složky vaší stravy, zjistíte, že sestavit si sami jídelníček tak, aby všeho bylo ve správném množství není vůbec jednoduché. Brzo začnete hledat jakou pochutinou navýšit bílkoviny, jakou vlákninu, jak ubrat ze sacharidů atd.

hubnutí

Potřebujete-li najít potravinu, která obsahuje vysoký obsah bílkovin, můžete vyzkoušet tvaroh. Ale i syrovátka představuje zdroj bílkovin. Syrovátka je vhodná pro hubnutí z více hledisek, ale ne všem může chutnat. Také s vlákninou můžeme mít občas problém, jak ji dostat do svého jídelníčku více. Tady si můžeme pomoci psylliem, což je rozpustná vláknina, která nemá žádnou příchuť a dá se přidávat do jogurtů nebo jen tak se rozmíchá ve vodě.

dieta

Sestavit si vyrovnaný jídelníček, to chce věnovat tomu čas a mít základní znalosti o obsahu bílkovin, tuků, sacharidů a vlákniny. S využitím aplikací se to ale dá naučit a pokud si jídelníček sestavíte správně, tak opravdu začnete hubnout a nenastane u vás jo-jo efekt. Otázkou je, jak dlouho vydržíte si jídelníček sestavovat, protože plánovat si každý večer, co druhý den můžete sníst, to vás bude stát dost času a energie. Pokud ale hubnutí myslíte vážně, jděte do toho a uvidíte, že se výsledky dostaví.

Správný poměr bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny je základ pro zdravé stravování.