Vybavit dětský pokoj je někdy složité. Zařídit všechno tak, aby bylo spokojené dítě, vy a navíc, aby byl pokojík útulný, a praktický není hračka. Jak na to?

Rady, jak vybavit dětský pokoj útulně i prakticky

Zařídit dětský pokojíček tak, aby byli spokojení rodiče i děti je někdy nadlidský úkol. Dětský pokoj musí být prakticky vybavený, měl by být poskládán z přírodních materiálů a pro dítě by měl být hlavně bezpečný. Měl by v něm být prostor na hraní i vzdělávání a hlavně by měl zařízen účelně tak, aby postupně s dítětem rostl. Nábytek a vybavení je tak vhodné vybírat tak, aby se všechno dalo přizpůsobovat postupně věku dítěte. Je toho moc? Držte se těchto zásad a budete spokojení.

pexels-photo-315265

Z přírodních materiálů

Pokud tápete úplně, zkuste si prohlédnout návrhy dětských pokojů od profesionálů. Možná, že načerpáte inspiraci a bude se vám lépe rozhodovat. Pokud máte představu o tom, jaký nábytek chcete, jaké barvy použijete a už jen ladíte detaily nebo uspořádání pokoje, držte se pár odsvědčených rad. Nábytek, ale i veškeré jiné vybavení v dětském pokoji by mělo být z přírodních materiálů. Děti jsou poměrně dost náchylné na nejrůznější nemoci, a proto je pravděpodobné, že syntetické a chemicky upravené prvky u nich budou vyvolávat alergické reakce.

pexels-photo-272056

Nábytek tak volte ideálně z masivu, pozor si dejte při výběru postele a matrace – ta je zejména důležitá. Matrace by měla být prodyšná a také tvrdší. Dětem se na měkčích matracích může ničit zbytečně páteř. Postel by rozhodně měla být z přírodního dřeva a neměla by být chemicky ošetřena. Stejně tak volte povlečení nebo polštářky v pokojíčku z kvalitních materiálů. Plusem je, že masivní nábytek je odolný a má dlouhou životnost. I když budou malé děti řádit, nábytek to přežije a snadno se vám bude udržovat.

Posviťte si

Dítě by mělo mít v pokoji takové tři pomyslné zóny a každá z těchto zón by měla sloužit na něco jiného. Dítě potřebuje svůj koutek pro spaní, kde jej nebude nic rušit a potřebuje si také mít kde hrát. Třetí zónou je pak zóna pro učení – tu ale zařizujte až u dětí předškolního věku. Kvalitní osvětlení je také základem dětského pokoje, děti potřebují dostatek světla přes den, ale i když se setmí. Proto je dobré mít dětský pokoj na slunné straně a vybírat kvalitní žárovky.

Dětem pak nesmí chybět hračky i nejrůznější dekorace, které pomáhají dotvářet jejich dětský svět. Děti také rychle rostou, proto myslete na funkčnost a nebojte se být originální.