Každoročně každá česká domácnost vyhodí nepřeberné množství potravin, které ale vlastně vyhazovat vůbec nemusí. I podle průzkumů jídlem plýtváme a přitom je mnoho domácností, které před výplatou nemají ani na rohlíky. A je to škoda. Podle odborníků existuje přitom celá řada potravin, které mají svou životnost skvělou i měsíce až rok po ukončení jejich základní doby minimální trvanlivosti. Které potraviny to jsou a co se vážně nemusíte obávat zkonzumovat i dlouho po tom, než udává datum na obalu?

těstoviny – trvanlivá potravina

Na začátek si ujasněte základní pojmy

Na obalech potravin můžeme najít napsané dva pojmy. Pokud je na obalu uvedený nápis „spotřebujte do“, jde o informaci, která značí datum spotřeby a použitelnosti. V tomto případě to znamená, že potraviny po uplynutí doby, která je uvedená na obalu by se už neměly skutečně konzumovat. Takto označené jsou zpravidla potraviny chlazené, mléčné výrobky, salámy, uzeniny nebo zákusky. Jen u jogurtů pak platí, že ještě pět dnů po uplynutí doby spotřeby ho můžete v klidu sníst. Jediný rozdíl je v tom, že jogurt už nebude obsahovat tolik prospěšných bakterií jako normálně.
výběr sýrů
Druhým pojmem je pak datum minimální trvanlivosti. Toto označení nese většina balených potravin, které najdete v regálech – mouka, cukr, sůl, těstoviny, rýže, hořčice, kečup nebo luštěniny. Jejich trvanlivost je obvykle dlouhá a ještě dlouho po tom co doba vyprší se dají zcela bez obav konzumovat. Jedinou podmínkou je, že tyto potraviny musí být v původním obalu a nesmí být už rozdělané nebo nějak narušené. Takže pokud najdete mouku, která už je půl roku prošlá, nemusíte se obávat a klidně z ní něco upečte. Taková mouka totiž bude dobrá ještě rok po té, co uvádí výrobce. A jak je to s ostatními potravinami?

·         Další 1 rok vydrží: těstoviny, rýže, káva, kakao, koření, konzervy, med, sůl, cukr a hořčice

·         Dalších 6 měsíců vydrží: zavařeniny, mražené ovoce a zelenina

·         Další 2 měsíce vydrží: ovesné vločky, kroupy, luštěniny

·         Další měsíc vydrží: oříšky, rostlinné oleje, trvanlivé mléko nebo různé sladkosti a oplatky

·         Další tři týdny vydrží: vejce, tvrdé sýry

·         Další dva týdny vydrží: čokoláda a zrající sýry

A od teď už nemusíte potraviny zbytečně vyhazovat.