Jak se říká, nejlépe je potížím předcházet. To znamená chodit do lesa zahalen až po uši a na louce u vody se v tomto také koupat. Také v tom ležet na dece a odpočívat. To je hloupost co?
Přitom nebezpečí se dá čelit klidně v kraťasech a lehkém tílku nebo odepnuté košili. Je však dobré se nastříkat ozkoušeným repelentem. Nebo natřít. Postačí alpa francovka a v ní vylouhovaný hřebíček. Nutno vyzkoušet, může se stát, že právě vaše tělo se s tím domácím výrobkem nemusí mít rádo.
nacucané klíště
V každém případě ani ten repelent není nutný, pokud domaihned po příchodu následuje pečlivá prohlídka. Skutečně pečlivá. Takto jedině zabráníte chorobám, které potvora klíště roznáší.
Jenže, ouha, i přesto se může stát, že klíště někde je. A přisaje se. Od tohoto okamžiku se počítá čas.
Pokud bude odstraněno do dvaceti čtyř hodin, můžete být v klidu. Některé prameny hovoří jen o dvanácti hodinách, takže to vyřešte pravidlem, čím dříve tím lépe.
Ihned jakmile potvoru objevíte, tak ji vytáhněte. Čímkoli ji opatrně vyviklejte. Protože pokud klíště naštvete tím, že jej budete mačkat kleštičkami, či čímkoli jiným,vyvrhne ze svých střev jejich obsah aj je zle. Nu, a právě nyní se dostáváme k jádru pudla, tedy k nadpisu článku.
Pokud se již stalo výše napsané, nezoufejte. Jak jistě víte, klíšťová borelióza se přenáší klíšťaty rodu Ixodes ricinus. A vy si nyní můžete v klidu zjistit, zda právě klíště, které jste vytáhli tuto chorobu přenáší.
Návod zde nenajdete, ten je v každé krabičce domácího testu. Takže pokud vůbec nevíte oč jde…
zákaz klíšťatům
Domácí test na boreliózu je malá krabička, ve které najdete potřebné propriety, které vám určí, zda je klíště nakaženo. Vy, kteří ji doma máte, proveďte test ihned. Vy, kteří ji nemáte, dejte klíště do uzavíratelného obalu a utíkejte pro test do lékárny. Sebou si vezměte nejméně pět set korun. Ale většinou postačí o stovku méně.
Nu, a pak již jen zbývá postupovat dle návodu, a máte vyhráno. Pokud je nález pozitivní, navštivte co nejdříve lékaře.