Vybrat si zájezd přes cestovní kancelář, zaplatit jej a o nic se dál nestarat, je jedním z oblíbených způsobů řešení dovolené. Dalším, individuálnějším a mnohdy i levnějším řešením je vyrazit na dovolenou na vlastní pěst, kdy si vše zařídíme sami. Kde a jak ale hledat ubytování?mořská pláž.jpg
 
Booking
Jednou z nejoblíbenějších stránek pro výběr nejrůznějších typů ubytování je web booking.com. Vybrat si zde můžete z hotelů, hostelů, chatiček či penzionů a to téměř po celém světě. Celý web je uživatelsky velmi příjemný, takže si zde můžete nastavit širokou řadu parametrů od destinace, vzdálenosti od pláže, výběru stravování až po možnost přivézt s sebou domácí mazlíčky či uspořádání postelí. Ihned vidíte i cenu, a to v českých korunách, takže máte kompletní přehled. Pokud pak plánujete dovolenou na více místech, ukazuje se vám graf, jak na sebe jednotlivá ubytování časově navazují, což jistě usnadní plánování. 
 
Airbnb
Podobně jako booking.com funguje i web airbnb.com. To je oblíbené především u těch, kteří hledají co nejlepší cenu. Často zde totiž najdeme ubytování přímo u ostatních lidí doma, kdy mají například k dispozici jeden volný pokoj, patro nebo třeba i celý byt, který vám půjčí. Vždy tak máte zaručené soukromí, ale zároveň příjemnou cenu. Tento typ ubytování se hodí i pro dlouhodobější ubytování třeba i v řádech týdnů. I díky airbnb.com seženete ubytování takřka kdekoliv na světě a podle hodnocení ostatních se můžete přesvědčit o tom, zda jste si vybrali pro svou dovolenou to správné místo. 
 řecko santorini.jpg
Internet
Další možností, jak najít ubytování, je jednoduše googlit možnosti v dané oblasti. To je však často zdlouhavá a nepříliš efektivní metoda, protože musíte zkoumat jednotlivé varianty zvlášť, zatímco zmíněné webové aplikace vám ukáží většinu ubytovacích kapacit v dané lokalitě najednou. Přesto však i díky googlení můžete narazit na zajímavé hotely či penziony a to často i s příjemnějšími cenami. Pokud ubytování inzerují pouze na svých stránkách, nejsou nuceni platit provize dalším subjektům a ceny tak mohou být nižší. Vyplatí se tedy například podívat se na booking.com a poté přímo na stránky daného hotelu, zda u nich náhodou nenajdete lepší cenu za noc.