Příčiny kalcifikace

●     Příliš tvrdá voda:v některých oblastech je obsah vápníku ve vodě vyšší než jinde. V podstatě by měla být myčka nastavena na příslušnou míru tvrdosti. Pokud tomu tak není, mohou se na předmětech vyskytovat pruhy vápna.
●     Nedostatek soli:změkčovač vody potřebuje správnou míru soli. V opačném případě se zvyšuje obsah vápna a tím mléčné skloviny.
●     Také nadměrné a nedostatečné dávkování čistícího prostředkumůže vést k usazování vápníku.
●     Nedostatek leštidla:aby nádobí mohlo řádně vyschnout bez kapiček a pruhů, musí být dodrženo správné množství leštidla.
křišťálové sklenice

Příčiny skleněné koroze

●     Pokud jsou na povrchu sklamalé trhliny, jedná se o skleněnou korozi. Ta vaše nádobí nepoškodí, ale může způsobit zakalení v trhlinách.
●     Tento druh koroze nejde vrátit zpět, ale můžete tomu předejít nastavením nízkých teplota použitím jemných mycích prostředkůpro myčku.
●     Tip:vždy se ujistěte, že je vaše křehké nádobí vhodné pro mytí v myčce.

Nejlepší tipy, jak na lesk

Kalcifikaci lze snadno odstranit následujícími domácími prostředky.
●     Vyčistěte postižený předmět houbou z mikrovláknanebo bavlněným hadříkem. Pokud jsou stále viditelné zvápenatělé oblasti, sáhněte po teplé mýdlové vodě a očistěte rukama. Potom opláchněte čistou vodou a vyleštěte.
●     Do teplé vodní lázně přidejte trochu kyseliny octové a položte nádobí vzhůru nohama. Po asi půl hodině můžete celou věc vypláchnout vodou a ta se leskne jako nová.
●     Celá věc funguje dobře také s amoniakem. Tento domácí prostředek je skvělý odvápňovací prostředek a pomáhá také při čištění koupelny.
●     Dokonce i teplá koupel s nástřikem kyseliny citronové může pomoci odstranit vápno. Nezapomeňte opláchnout a leštit.
●     Čistična zubní protézy:rozpusťte tabletku čistícího prostředku ve vodě. Ponořte látku do roztoku a vyleštěte zakalené předměty.
obrácené sklenice

Prevence proti zanesení

Proti zvápenatění a korozi při čištění v myčce můžete přijmout určitá opatření.
●     Udržujte správnou vzdálenost mezi skleničkami v myčce nádobí.
●     Při používání tablet do myčky, které již obsahují leštidlo, nepoužívejte další leštidlo navíc. Obecně platí, že správné dávkování soli, mycího prostředku a leštidla je důležité!
●     Pravidelně čistěte myčku nádobí, abyste zabránili kalcifikaci.
●     Vzhledem k tomu, že i příliš vysoké teploty v myčce mohou vést k zákalům, měli byste opláchnout obzvláště cenné nádobí při nízkých teplotách.