Tohle záhadné slovo může mít v podstatě více významů, i když se týkají jedné a téže věci. Jenže každý tomu výrazu bude rozumět jinak. Ano, týká se to zubů, to máte pravdu. Ale jinak budou tento výraz brát dva zubaři, kteří potřebují nakoupit prostředky a jinak, kteří chystají zákrok. Ti první dva tomu budou rozumět tak, že jde o obchod, kde se dají zakoupit prostředky, kterými se provádí zákrok samotný. Ostatní si jej pak vyloží správněji, totiž jako obor.

zubařský přístroj

Tento se zabývá širokou škálou zubních zákroků, ale nejčastějším je ošetření zubních kanálků, se kterým se mohou setkat i lidé, kteří o svůj chrup pečují velmi pečlivě.

Tento obor však také řeší například prasklé zuby, úrazy, a hlavně zubní chirurgii jako takovou. Operace tohoto druhu bývají hodně náročné, jak na práci, tak i časově. Nezřídka jde i o tři až čtyři hodiny při vícenásobných problémech. Vyžaduje také naprosto jedinečné nástroje a naprosto perfektní práci. Ta totiž musí zabránit dalšímu šíření infekcí (například) a dalším komplikacím.

Pracuje se výhradně pod speciálním mikroskopem a jak již zmíněno, se speciálním vybavením. Úkolem lékaře bývají různé práce. Například rozšířit kořenový kanálek a zbavit jej veškerých zbytků zubní dřeně. K tomu může být použit i endomotor, což je v podstatě pomalá vrtačka. Pak nastupuje chemická dezinfekce v mnoha výplaších a tak dále a tak dále. Po celou dobu operace musí být vše sledováno apexlokátorem a rentgenem. Apexlokátor je něco jako hloubkoměr, jenže zde jde o speciální nástroj, který měří hloubku kořenových kanálků.

zubní hygiena

Nu, dále se již nebudeme podrobnostmi zabývat. Vězte, že jsme se podívali na jedno z pracovišť, kde se to odehrává. Je to endodoncie Praha, jedno z těch nejšpičkovějších zařízení a na té nejvyšší úrovni, které může v naprostém klidu soupeřit se světovou špičkou. A dle odborníků by mělo velkou šanci na výhru nad nimi.