Každý z nás se těší jako malé dítě na svoji dovolenou a s tím často spojenou cestou někam – ať už u nás po naší vlasti, nebo ještě lépe do exotičtějších krajin za hranice České republiky. V záchvatu euforie a nadšení ale často zapomínáme myslet i na naši bezpečnost.

Někdy se může jednak taky o neznalost dané kultury, podnebí apod. Ale jak se říká: „Neznalost člověka neomlouvá”. Buďte raději připraveni na všechno, vždy je jednodušší zařídit a vézt více věcí, než někde v cizině zjistit, že jsme něco doma v přípravné fázi opomněli. Připravili jsme pro vás zjednodušený seznam toho, na co byste měli myslet při přípravě nadcházející dovolené.

1. Cestovní pojištění
Nespoléhejte jenom na EHIC kartu (evropský průkaz pojištěnce) a zajistěte si cestovní komerční pojištění. Na základě EHIC karty vás musí ošetřit všude v Evropě, ale další léčebné výlohy byste si hradili ze svého.
Rozmyslete si také, zda nebude lepší nadstandardní připojištění, pokud se hodláte věnovat sportovním aktivitám na dovolené.

Pojištění sjednávejte nejlépe online. Jednak ušetříte váš čas ve frontách a za druhé i peněženky. Většina pojišťoven nabízí výhodné ceny či slevy při sjednávání pojištění online po Internetu.
cestovní pojištění
2. Vybavte si lékárničku
Na dovolenou vždy přibalte vaši cestovní lékárničku. Nezapomeňte zkontrolovat, zda vám některé léčivo nedošlo či není prošlé. Lékárničku skladujte na suchém místě a mějte v ní léky oddělené v jednotlivých mikrotenových sáčcích. Důležité je přibalit léky, které používáte denně a nemáte je tak běžně umístěné ve své cestovní lékárničce – například léky na alergie, tlak či hormonální antikoncepce.

Do správně vybavené lékárničky patří i náplasti, obvazový materiál, zavírací špendlík a nůžky.
cestovní lékárnička
3. Posbírejte informace
Před odjezdem byste měli pečlivě načerpat informace o dané cílové destinaci. Zaměřte se na:
• povinná a doporučovaná očkování,
• charakteristiku podnebí,
• typická onemocnění pro danou oblast,
doporučení zkušených cestovatelů na různých webových cestovatelských portálech.