S ohledem na nouzový stav, který vyhlásila vláda České republiky, nastalo mnoho omezení. Není nutné a ani na místě řešit, zda je to správné. Hleďme do budoucnosti a s nadějí, že nastalá situace, snad brzy pomine. Každý může přispět, tím že bude respektovat a dodržovat doporučení a zapomene na chvíli na výhody, na které byl zvyklý.
Cestovat se v současné době nedá. Platí karanténa na území celé republiky. Občané mohou do práce a na nezbytné pochůzky. Sice není zakázáno vycházet ven, ale pohyb by se měl omezit na co nejméně nutnou dobu. Co dělat, když už ven musíte, cestuje za prací či svoji rodinou?červená tramvaj

  • MHD

Pokud je to možné, tak se mu vyhněte. Krátké vzdálenosti raději zdolejte pěšky. Jestliže musíte, pořiďte si rukavice. Ideálně jednorázové, které navléknete na ruce ještě před nástupem do dopravního prostředku. Poté co vystoupíte, zbavte se jich. Žádné šetření na další jízdy. Pokud je nemáte, nedotýkejte se obličeje, ani telefonu, se kterým jste zvyklí krátit si čas po dobu jízdy. Po vystoupení bezprostředně ruce dezinfikujte dezinfekčním gelem. Nutností v dnešní době je rouška. Nevymýšlejte výmluvy, proč ji nemáte. Na internetu je mnoho návodů, jak si ji vyrobit. Chráníte své okolí, a pokud by doporučení respektovali všichni, bylo by napůl vyhráno.

  • Autobus, vlak

Platí stejné doporučení jako v případě MHD. Je-li to možné, vyhněte se bezkontaktní platbě. Vlastníte karty  (OPUS atd.) využijte je. Stačí pouze přiložit k čipu a máte zaplaceno. Nebo si zakupte jízdné přes internet. Vyhněte se přeplněným spojům. Jste-li zvyklí sedat si ke známým, pouze s rouškou.respirátor na obličej

  • Auto

Relativně bezpečné, pokud jedete vlastním. Využíváte-li firemní, které používá více osob, dezinfikujte volant a řadicí páku. Pokud máte rukavice, použijte je. Podobná pravidla by měla platit i u vašeho auta.

  • Pěšky do přírody.

Procházky jsou dovoleny. Vyčistíte si hlavu a psychika si odpočne. Nechoďte ale na frekventovaná místa. Jděte do lesa, kde je klid a člověka nepotkáte. Děti se budou moci vyběhat a vy se nadýcháte čistého vzduchu. Nedomlouvejte se se známými. Omezte kontakty. Pokud už někoho potkáte, dodržujte bezpečnou vzdálenost. Nechráníte pouze sebe ale i svoje nejbližší okolí.

3.7/5 - (9 votes)